Teškoće u stanogradnji, kao posljedica svjetske financijske i gospodarske krize, jasno se osjeća u Ljubuškom i vidljiva je golim okom.
Za razliku od prethodnih godina, pa čak i onih prvih poslijeratnih, malo je zgrada sa stanovima u izgradnji, iako u Ljubuškom ima nekoliko privatnih građevinskih poduzeća koji se time bave i prodaju stanove na tržištu.
Najstarije među njima je poduzeće Kons, koje je osnovano u bivšoj državi 60-ih godina, a 2000. godine je privatizirano.
Krizu smo počeli osjećati potkraj prošle godine, u listopadu i studenom, postupno se sve više povećavala tako da sada imamo stanje da je kupovina stanova gotovo stala. Trenutačno gradimo 20 stanova, a prije smo gradili 30 i 40 godišnje, i vjerojatno ih nećemo završiti u ovoj godini, radit ćemo onoliko koliko budemo imali novca. Za četiri-pet stanova imamo predugovore, a ostalo je na tržištu, čekaju se kupci. Snizili smo cijene, prije tri-četiri mjeseca bile su 1700 KM, a sada 1500 KM po četvornom metru - kaže Zlatko Leko, pomoćnik direktora Konsa.
Osim što je stala prodaja stanova, u Konsu imaju dodatne teškoće s naplatom za druge poslove.
Naplata od nove godine je nula, kreditiramo državu iz svojih sredstava. Duguju nam općine Ljubuški, za koju gradimo vodovod i gradsko groblje, Čapljina za koju radimo jednu vodospremu, zatim ZH županija za gradnju škola u Radišićima i Ljubuškom te federalna Vlada za koju gradimo Agromediteranski institut u Mostaru. U ovoj godini nismo dobili ni feninga, dug je pozamašan i ako ne bude plaćanja stat ćemo s radovima i konzervirati objekte - zaključuje Zlatko Leko.