"Ovaj zakon nije ni ministra Heleza ni premijera Nikšića ni Vlade FBiH, nego zakon namijenjen tim ljudima koji će konzumirati prava iz toga zakona", rekao je ministar za pitanja branitelja FBiH Zukan Helez nakon sastanka s predstavnicima saveza i udruga koje okupljaju braniteljsku populaciju.
Sastanku su nazočili federalni premijer Nermin Nikšić te predstavnici saveza i udruga koje okupljaju braniteljsku populaciju.
Helez je ocijenio kako je veliku pozornost izazvala primjena zakona o prijevremenom povoljnijem umirovljenju i to tako da se stvorio negativan kontekst kad je u pitanju taj zakon.
Naglasio je i kako se Udruženje vojnih umirovljenika predstavilo kao "jedino koje predstavlja sve braniteljske udruge".
Govoreći o reviziji branitelja, Helez je reviziju ocijenio kao jedini način za uštedu sredstava, za pomoć nezaposlenim braniteljima kako bi podmirili osnovne potrebe te kako bi im se pomoglo naći zaposlenje.
U reakciji na izjavu federalnog ministra za pitanja branitelja Zukana Heleza, kojoj je za jedne dnevne novine kazao kako njegov rad podupire 98 posto udruga proizišlih iz Domovinskog rata, Koordinacija udruga proizišlih iz Domovinskog rata navodi kako se ta izjava može shvatiti jedino kao početak SDP-ove predizborne kampanje.
"Činjenice govore sljedeće: Parlament FBiH već duže vrijeme ne podržava ministra Zukana Heleza, Dom naroda Parlamenta FBiH ne podržava Zukana Heleza, predsjednik Federacije BiH ne podržava rad Zukana Heleza, Ustavni sud FBiH poništio je mnoge odluke Zukana Heleza, a mnoge zakone koje je donio Zukan Helez proglasio je neustavnim, županijski su sudovi u cijeloj BiH zatrpani tužbama i presudama protiv rada ministarstva Zukana Heleza, a ne podržava ga ni nijedna ozbiljna udruga proizišla iz Domovinskog rata HVO-a", navodi se u priopćenju za javnost Koordinacije udruga.
Takva izjava, navodi se dalje, može se koristiti isključivo u predizborne svrhe, "kada političari masovno lažu te obećavaju braniteljima dostojan život i zaštitu digniteta" .
"Sama činjenica da je na nedavnoj konferenciji za tisak s braniteljskim udrugama okupio tek nekolicinu bugojanskih predstavnika udruga, poput Ivana Jurčevića i Abdurahmana Šečića, jasno ukazuje na kakav način i uz čiju pomoć Zukan Helez stvara sliku o sebi i svojoj veličini, dok s druge strane ogledala prikriva kriminalne radnje, netransparentno troši novac Ministarstva, krši odluke Ustavnog suda, te manipulira, krivotvori i zlorabi vojnu dokumentaciju iz Domovinskog rata, čime razara braniteljske obitelji, umanjuje njihov ionako nizak standard te obezvrjeđuje ideale za koje su se borili", smatraju u Koordinaciji udruga proizišlih iz Domovinskog rata.
U priopćenju se još dodaje kako će ministar Helez ostati upamćen kao čovjek koji "izaziva fizičke obračune po kafanama, čovjek koji je urušio povjerenje u institucije BiH, čovjek koji kriminalizira časne i poštene branitelje te planski provodi majorizaciju s ciljem minorizacije i neravnopravnosti hrvatskih branitelja i hrvatskog naroda u Bosni Hercegovini".
Midhat Hodžić, dopredsjednik Saveza ratnih vojnih invalida FBiH, kazao je kako je osnovni motiv zašto je Savez podržao spomenuti Zakon rješavanje statusa vojno nesposobnih ratnih vojnih invalida.
"Cilj nam je bio da ratni vojni invalidi koji su proglašeni vojno nesposobnima uđu u Zakon i da pod povoljnijim uvjetima odu u mirovinu", kazao je Hodžić.
Izet Ganić, predsjednik Organizacije šehida i poginulih branitelja je konstatirao da je ova oblast totalno neuređena.
"To je žalosno s obzirom na to da je rat već davno završen. Ljudi su uvođeni u pravo po kojekakvim uredbama i zakonima, tako da danas postoje ogromne devijacije i nerazmjer u naknadama. Zakon koji je nedavno donesen je prihvaćen jer smatramo da se osim zakonom pokušava napraviti koliko-toliko reda", kazao je Ganić.
Abdulah Bašić, predsjednik Saveza dobitnika najvećih ratnih priznanja F BiH, kaže kako se pojedini "branitelji" bune što im je smanjena mirovina.
"Jedan je u ožujku 1993. ušao u Armiju BiH i odmah došao na poziciju generala. Otišao je u mirovinu kao general, a njegovo rješenje je 2.880 maraka premda opći zakon o umirovljenju ne dopušta primanja viša od 2.070 maraka. Mirovina mu je smanjena za 900 maraka, a on se žalio, pokrenuo žalbu pred Ustavnim sudom FBiH tražeći da mu se isplaćuje puna mirovina, po rješenju. Dakle, ne vidim gdje je ovom generalu moral. Uistinu, neki generali su 'papirnati generali'. takvih je pola i oni su najglasniji", konstatirao je Bašić.
Dodaje kako se takvi bune kad im se smanji 100 maraka, dok branitelji koji su ih tu doveli nisu primali ni marke.
Omer Helda, predsjednik Saveza branitelja FBiH, rekao je da su branitelji razvojačeni 1996. danas doslovno prepušteni sami sebi, nisu dobili priliku za zaposlenje, a ni ostati u službi.
"Na zavodima za zapošljavanje sad imamo više od 60.000 takvih branitelja koji su iz rova izašli na ulicu i ostali bez ičega. Danas nemaju nikakva prava ni primanja", rekao je Helda napomenuvši kako će tek od 1. siječnja sljedeće godine početi ostvarivati pravo na povoljnu mirovinu te da postoji "više od stotinu tisuća branitelja koji do sada nisu ušli ni u kakvo pravo"